Google+
  • http://www.facebook.com/KardelenDernegi.org
  • http://twitter.com/akabedernegi
Üyelik Girişi
Multimedia
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.05188.0840
Euro9.64579.6843

Dr. Mehmet SILAY

Doktor Mehmet SILAY Hocamızın Makaleleri

Ankaranın İlk Mescidi: ALÂEDDİN CAMİİ

Doğrusu Başkent Ankaranın ilk camiini merak etmiştik. Yazılı kaynaklardan ve Şehir tarihçilerinden öğreniyoruz: Bu Ahiler şehri Ankaranın ilk mescidi Kale içindeki Alaaddin Camii’dir. Sonra da onu arayıp buluşmak-tanışmak, kilimleri üzerinde bir tahiyyatul Mescit’ten sonra vakit namazları kılmak istiyoruz.

Devamı İçin Tıklayınız


Çin'de Devr-i Alem

İsmail Kahraman'ın Kalem ve Kamerasın'dan ÇİN ve DOĞUTÜRKİSTAN'DA DEVR-İ ALEM Sizler bu satırları okuduğunuz sıralarda biz bugün Çin sınırları içerisinde ki Kültür ve medeniyet coğrafyamızda olacağız, yani Doğu Türkistan'da gidiyoruz. Hafta sonu aralarında bir grup Öğretim Üyesi ve Profesöründe bulunduğu 13 kişilik ekip ile Çin'e gittik. Çin'in bizim için çok önemli olan coğrafyası İpek yolu güzergahı, Doğu Türkistan şehirlerini bir bir gezeceğiz.

Devamı İçin Tıklayınız


KÜLTÜR KERVANI veya TAMBURAM REBAB OLDU

 Daha yola koyulmadan, adı konulan “Ankara’dan Siirt’e Kültür Kervanı” için Şükrü Can “Aktif İnsanlar Kervanı” demeye başladı. Mayısın ilk haftası ve henüz sıcaklar bastırmadan hafif ilkbahar yağmurları altında bölgeye gitmek doğrusu aktif insanlara has ve akıllıca bir girişimdi.

Devamı İçin Tıklayınız


CEVAT AYHAN BİR MÜ'MİN PORTRESİ
 Oran’da dört yıl komşuluk yapmıştık. 
Meclisin en müdavim vekillerindendi. Genel Kurulda ve gurupta az konuşur ama zor ve kritik zamanlarda söz alırdı. Problem çözen ve yeni tekliflerle yol gösteren üretken ve bilge bir insandı.
Çocuklarımız birlikte büyüdüler. Hanımların kabul günleri, tefsir ve risale okumaları, bizim birlikte Meclis çalışmalarımız, İstanbul ve Ankaradaki ortak aydınlığımız olan Erzurumlu Nureddin Topçuyu anma toplantıları ve birlikte yaptığımız uzun yolculuklar bizi birbirlerimize daha çok yaklaştırmıştı.

KAŞGAR RUZNAMESİ

 Bundan kırk yıl önce siyah-beyaz televizyonda İpek Yolu üzerine hazırlanmış bir belgesel izlemiştim. Kaşgar şehrinin en büğük camiinde bayram namazı kılınmıştı. Namazdan sonra caminin abidevi cümle kapısının üzerine çıkan davul-zurna ekibi neşeli bir yerel hava çalmaya başladı. Hoşumuza gitmişti ama asıl bizi şaşırtan bu geniş cümle kapısından çıkan başta imam olmak üzere küçük-büyük, genç-ihtiyar herkes bir sağa bir sola dönerek oynamaya başladı. Gülüşerek birbirimize “bakın, bakın!” deyip televizyon ekranını gösteriyorduk.


DOĞU TÜRKİSTAN KATLİAMI

 Doğu Türkistan liderlerinden İsa Yusuf Alptekin, işgal altındaki vatanının dışına çıkarak, yardım maksadıyla Avrupa ve Amerikayı dolaştı. Geride bıraktığı Müslüman Uygur kardeşleri için yıllarca çırpındı fakat hürriyet yolunda aldığı mesafe bir arpa boyuydu. Türkiye’de vefat etti.

Devam İçin Tıklayınız

KAŞGARLI MAHMUD'UN DİYARINDA

 Türkçenin ilk sözlüğünü yazan Müslüman Uygur ilim adamı. İlk nüshası Sahaflarda bulunmuştu. Üç ayrı baskısı yapıldı bugüne kadar. Milli kütüphanelerde okuyucu ve araştırmacıların hizmetine sunuldu. Türkistanın ilk İslam devleti burada kurulmuştu.

Devamı İçin Tıklayınız

MEMLEKET MAZBUT

 Hafız Esad döneminde iki taraf için de Türkiye’den Suriye’ye gidip gelmek çok zordu. Masallarımızda, türkülerimizde, tekerlemelerimizde her gün Halep’den bahsederdik. Halep rüyalarımıza girerdi ama kırk kilometre yanımızda yaşayan hısım-akrabalarımızı ancak kurban ve ramazan bayramlarında görür kucaklaşır birbirimizle gözyaşları içinde haberleşirdik.

Devamı İçin Tıklayınız

BİŞKEK RUZNAMESİ

 Kırgızistan denince aklıma Kızıl Çin’le en uzun sınırı olan ve Şarki Türkistana en yakın ülke gelirdi. Bişkekten Kaşgara nasıl kolayca geçebilmeliydim? Tekrar Opal’da bizi bekleyen Kaşgarlı Mahmud’u nasıl ziyaret edebilmeliydim? Şehrin merkezinde Yusuf Has Hacip’le Artuçta Asya İslam çadırının orta direği Abdulkerim Satuk Buğra Han’a nasıl selam ve dualarımızı sunabilmeliydim?

Devamı İçin Tıklayınız

BABAESKİ MÜFTÜSÜ ALİ RIZA EFENDİ

 Fatih Medresesinde yetişen bir fıkıh, Tefsir ve Hadis âlimidir.O, tarihimizin Cumhuriyete armağan ettiği hür düşünceli bir Osmanlı aydını.

Milletimiz Onu, sekiz yıl hizmet verdiği Babaeski Müftülüğü sırasında sohbetleri, vaaz ve nasihatleriyle halkı aydınlattığı, iki yıllık Yunan işgali döneminde de Müslümanları düşman mezaliminden koruduğu için tanır ve sever.

Devamı İçin Tıklayınız

TIBB-I NEBEVİ

Tıbbı Nebevi, diğer anlamıyla Peygamber Tıbbı veya Peygamberi Tıp!

Peygamber efendimizin insan sağlığıyla ilgili tavsiyeleri, öğütleri, görüşleri ve uygulamalarına Tıbbı Nebevi diyoruz. 

Devamı İçin Tıklayınız

 
 
 
Kardelen Çocuk